Patarimai jaunavedžiams ir jų svečiams




Pasikliauti nuomone „draugės pažįstama sakė…“

Ar kada nors pirktumėte suknelę, batus ar namą, nes draugės pažįstama sakė, jog turėtų idealiai tikti? Juk įsigydami drabužį ar apavą juos būtinai išsimatuosite (o netikus dar ir grąžinti), palyginsite su kitais, o pirkdami namus patys apžiūrėsite, „pajausite“ kaip stipriai jie Jums patinka? Tuomet kodėl tokioms svarbioms detalėms kaip tinkamų paslaugų teikėjų paieška, neskiriate bent panašiai dėmesio? Ne, ne visi taip elgiasi, kiti priešingai, suorganizuoja „rinkos tyrimą“ vėliau patys pasimesdami tarp detalių, viskas atrodo skamba panašiai, tuomet belieka tik kainos klausimas… o čia ir pirmoji esminė klaida. Niekuomet nelyginkite tik kainos skirtumo (nekalbu apie visiškai skirtingus kainų rėžius).

Ir esminis patarimas – būkite savikritiški. Tas kas tinka kaimynui ar draugės pažįstamai, visiškai gali netikti Jums. Juk mūsų kiekvieno tiek būdas, tiek temperamentas, tiek požiūris į gyvenimą skirtingas, tad aklai pasitikėti „rekomendacijomis“ tikrai negalima. Ir niekuomet nesirinkite iš vieno varianto. To net negalima vadinti pasirinkimu.

Koks patarimas?

Pasidarykite aiškią pliusų ir minusų vertinimo sistemą. Atsirinkite 3-5 variantus. Kiek įmanoma, pabendraukite bent Skype su kiekvienu arba apsilankykite visuose atsirinktuose (jei kalbame apie šventės ar ceremonijos vietą). Nepraleiskite pro pirštus net tam tikrų detalių kaip „vėlavo į susitikimą ir net neperspėjo“, buvo žmogus pasimetęs, nerišliai kalbėjo, bet vėlgi, žiūrint ką renkatės. Vedėjas be jokios abejonės pirmiausia turi Jus sužavėti savo charizma ir požiūriu į linksmybes (įsivaizduokite ar būtent jis tinkamas Jums, ar neerzins jo būdas, ar jo tempas ne per greitas, o gal priešingai, ir t.t.). Tuo tarpu fotografui ir nebūtina labai daug ir aiškiai kalbėti, už jį kalba jo atlikti darbai, bet nepaisyti žmogaus būdo irgi negalima. Įsivaizduokite kaip jaukiai jausitės visą dieną su juo leisdami. Visiškai nepaisyti buvusių klientų atsiliepimų taip pat negalima, būtinai pasidomėkite, bet vertinkite kritiškai ir pačius komentarus. Pavyzdžiui, gal vienam klientui labai svarbu, kad fotografas gebėtų jį ir pralinksminti, ir kalbinti, bet įvertindamas „pasiskundė“, jog to nedarė, o tuo tarpu Jūs iš tų žmonių, kurie ir nemėgsta daug kalbėti. Tad toks blogas įvertinimas Jūsų akyse bus kaip pliusas.

Idėjos, pagautos internete, bet nepasiteisinančios realybėje

Labai puiku ir sveikintina semtis įkvėpimo iš interneto platybių renkantis idėjas savo šventei. Kur kas liūdniau tai atrodo, kai idėjos nebūna apgalvotos konkrečiam atvejui arba pritemtos, nes „kažkur taip mačiau“. Dar pabrėžtiniau norėčiau akcentuoti tai, kai tolimųjų kraštų idėjos bandomos aklai naudoti mūsų aplinkai. Kalbant konkrečiau, labai įspūdingai ir karališkai atrodo kokiam Tailande vykstanti šventė, kai naudojami balti kilimai ir kiliminė danga (tuose renginiuose dirba ne dešimt žmonių, kurie galėtų viską sukontroliuot, o ir į kokybę investuojama ne vienas tūkstantis). Aš apie tvarką. Įsivaizduokite, jei sugalvosite baltu kilimu (ar kita balta danga) patiesti ant ežero kranto esančios pavėsinės grindis. Nekalbu apie šiaip suneštą purvą perėjus per smėliuką ar tiesiog žolę. O kas, jei tądien nors kiek lijo… Tas pats ir kilimus tiesiant kad ir ceremonijai. Kad ir kaip kartą teko prieš einant taku valyti jaunųjų batų padus…  Pėdsakai ant kilimo lieka. Tuomet norisi tik greičiau jį susukti ir niekam nerodyti.

O juk kaip tobulai atrodo vestuvinis tortas su visu desertų stalu patiektas tiesiog miške, ant ežero kranto ar pievoje. O ar pagalvojote kiek nekviestų lankytojų jie sulauks iki Jūsų svečiai juos bandys ragauti?

Sakote galima svečių paprašyti vienodų gėlių ir jas sudėti ant stalų kaip dekoracijas? Taip, galima. Bet būtinai turėkite tam darbui paskirtus bent 3 žmones, kurie gebėtų greitai ir kokybiškai suruošti visas gėles ir sunešti ant stalų iki svečiai susės prie jų. Bet net ir tai negarantuoja puikaus vaizdo, gėlės nebūtinai bus vienodos „stadijos“, vienos ilgiau tądien keliavo iki šventės vietos, kitos trumpiau. O kur dar visas vakaras prieš akis. Net neabejoju, jog ne vienas svečias norėtų akis slėpti matydamas savą gėlę nuleipusią vakarui vos tik prasidėjus.

Kokie patarimai?

Iš tos gausybės idėjų atsirinkite tinkamiausias, o tuomet pabandykite susidėlioti visapusišką planą kaip tai atrodys Jūsų šventės vietoje, Jūsų žmonių rate, pagal Jūsų šventės eigą ir vienose galimose situacijose, ir kitose. Ir geriau daryti kukliau ir paprasčiau nei „kažkaip panašiai“, kur su Jūsų švente ne itin siesis.

Bandymas sutaupyti

Kaip smagu yra sutaupyti! Išties. Ir jei net ne vienoje vietoje, tuomet biudžetas tikrai neišsipučia. Tačiau yra ir kita noro sutaupyti pusė. Ar tikrai gaunate tinkamą ir kokybišką rezultatą? Sakote, jog šventę pafotografuoti gali ir mėgėjas. Žinoma, jog gali. Ypač šiuo metu, kai kiekvieno telefono kamera yra puikios kokybės ir dar panaudojus vieną iš filtrų, gaunasi tobulai atrodančios nuotraukos. O ar žmogus be patirties garantuos, jog Jūs tikrai turėsite atsiminimui savo vestuvių nuotraukų? Ir klausimas ne tik apie kokybę (tikroji kokybė – visiškai atskiras klausimas, kur fotografai praleidžia valandų valandas išgražindami mažiausią elementą iki tobulumo). Profesionalus vestuvių fotografas paskui save tempiasi visą galybę technikos ir apgalvoja daugybę niuansų įvairioms situacijoms „o jei…“. Ir svarbiausia – fotografas žino ir jaučia kokios akimirkos privalo būtį įamžintos. Ir taip galima kalbėti bet kokiu kitu klausimu (ne tik dėl fotografo), renkantis profesionalą ar tiesiog, kokybiškesnį produktą (ne visada, bet daugeliu atveju kokybiškesnis yra brangesnis), sumažinsite riziką vėliau gailėtis dėl nepasverto savo sprendimo tikintis sutaupyti.

Kokie patarimai?

Aptarkite su tuo pačiu profesionaliu paslaugų teikėju ar yra kitų būdų kaip susitalpinti į mažesnį biudžetą (galbūt geriau pasirinkti trumpesnį fotografavimo laiką, kalbant apie fotografą – kokybė nenukenčia, o tam išleidžiate mažiau). Nusistatykite prioritetus. Gal kažkurių paslaugų galite išvis atsisakyti, o didžiausią dėmesį (pinigine prasme) sutelkti į Jums ir Jūsų šventei svarbiausius niuansus. Pasvarstykite, gal visai ne taip svarbu nuomoti autobusą svečiams – savo atvykimu dažnai svečiai gali pasirūpinti ir patys. Tačiau taip sutaupytą sumą galėsite pridėti prie savo svajonių suknelės.

Tėvai sakė, draugės nori, giminaičiai susirūpinę…

Taip, turbūt didelė dalis Jums brangių žmonių (ir nebūtinai), jaučia, jog turi teisę išsakyti kokia šventė turėtų būti. Taip, į tam tikrus niuansus atsižvelgti būtų galima taip parodant savo pagarbą (ypač Tėvams). Bet tikrai neverta paisyti Tetos nuomonės, jog „juodos staltiesės tik per laidotuves naudojamos“. Ir kuo daugiau priimsite kitų nuomonių, tuo labiau nutolsite nuo savo vizijos, o galbūt ir galutinai pasimesite. O kur dar papildomas nuovargis, kai jauties lyg turėtum išklausyti kas ką galvoja ir kaip pageidautų.

Kokie patarimai?

Parodykite aiškią ribą, už kurios egzistuoja tik Jūsų dviejų sprendimai, o kiekvieno išreikšta „nuomonė“ tos nuomonės net nepaprašius išreikšti, yra nepagarba Jums, nes tai Jūsų šventė – laikykitės savo svajonių vizijos iki galo.

Informacija svečiams

Būdami svečiu vestuvėse, venkite šių frazių/klausimų pokalbiuose su jaunaisiais:

  • O kiek kainavo…?
  • Ooo, čia visai kaip mačiau Pinterest‘e…
  • Šito tai gal nereikėjo….
  • Tai taip ir nepavyko sulieknėti?
  • Pati makiažą/manikiūrą pasidarai geriau…
  • O Karolinos vestuvėse, tai….
  • Tai ar atsipirko vestuvės?/Kiek pinigų susirinkot?

…net jei tai, ką sakote yra tiesa. Kiekvienam verta susimąstyti ar ištarta frazė, užduotas klausimas ar pasakyta nuomonė neužgaus jaunųjų ir taip nesugadins jiems šventinės nuotaikos.

 

Gražių ir sklandžių švenčių!